لطفا منتظر باشید

مقايسه تيوولي با داستر و سوزوکي

مقايسه تيوولي با داستر و سوزوکي
مطلب
1401/08/21
تعداد مشاهده 1118

مقايسه تيوولي با داستر و سوزوکي

در سال 2018 گروهي در انگليس مقايسه اي بين تيوولي ، داستر و سوزوکي را انجام دادند که به شرح ذيل است.

بررسی داستر

در حالي که اين داستر Mk2 اکنون کامل شده است و فناوري و اصلاح بيشتري را به ترکيب فعلي اضافه کرده، داچيا تمرکز خود را بر مقرون به صرفه بودن بنا کرده است. کمترين قيمت ان از 9995 پوند شروع مي شود. هرچند نسخه اصلي با داشتن قابليت آفرود با اين قيمت هاي بسيار پايينبا نسخه هاي تازه وارد نيز از لحاظ قيمتي چندان تفاوتي ندارد. ما در حال آزمايش يک مدل Comfort 4x4 هستيم.
داستر
نزديک به يک دهه از زمان معرفي داستر مي گذرد، رقباي جديدي ظهور کرده اند و در ميان اين گروه سوزوکي ايگنيس يک نمونه خوب به شمار مي رود. ما يک نسخه Dualjet Hybrid 4x4 را انتخاب کرده‌ايم که با توانايي تمام چرخ محرک داچيا مطابقت دارد. البته کمي کوچکتر است، اما طراحي جذابي دارد ، همچنين که شخصيت و تجهيزاتي که با اين قيمت ارائه مي دهد ما را تحت تأثير قرار مي دهد.
مقايسه تيوولي با داستر و سوزوکي

تيوولي سانگ يانگ

تيوولي سانگ يانگ خودروي ديگري در اين گروه است که موارد بيشتري را با قيمت کمتري ارائه مي دهد. تيوولي زماني که در صحنه ظاهر شد ، اين  برند کره اي را به يک رقيب واقعي در اين کلاس، متمرکز بر ارزان بودن و مجهز بودن تبديل کرد. در حالي که به صورت بنزيني (البته سفارش انگليس ) ، سيستم چهار چرخ متحرک در دسترس نيست ( در ايران تيوولي رد پکيج با سيستم چهار چرخ محرک به بازار عرضه شد ) ، هنوز هم ارزش گنجاندن در اينجا را دارد. اما بهترين SUV مقرون به صرفه بريتانيا کدام است؟
داچيا براي همگام شدن با گروه رو به رشد کراس اوورهاي کوچک و شاسي بلندهاي موجود در بازار فروش خود را با اين مدل جديد اصلاح کرده است. ما در اينجا در حال تست تريم Comfort با موتور 1.6 ليتري SCe 115 بنزيني اين برند با گيربکس دستي 4x4 هستيم که قيمت آن 15195 پوند است.

موتور داستر داچیا

موتور داچيا در حال حرکت احساس قديمي بودن مي کند. به شدت نياز به آپگريد دارد تا بهبود يابد. موتو آن پر سر و صدا و کمي زمخت است، خيلي هم سريع نيست.
داستر کندترين خودروي آزمايشي بين اين سه خودرو بود که 12.1 ثانيه را براي سرعت 0 تا 100 کيلومتر در ساعت را در پيست طي کرد. ترديد در تعويض دنده نيز مانع از سرعت گرفتن آن شده است، اما در تست 30 تا 70 مايل در ساعت زمان 12.7 ثانيه را ثبت کردکه نسبت به رقباي خود کندتر بوده است.

گیربکس و نحوه رانندگی داچیا

با اين وجود، شيفت دنده کوتاه تر به اين معني است که داچيا انعطاف پذيري نسبتاً قوي را ارائه مي دهد. شتاب 30 تا 50 مايل در ساعت در رده چهارم 7.7 ثانيه طول کشيد، يعني 1.1 ثانيه سريعتر از تيوولي. اما Ignish  پنج سرعته بايد محدوده سرعت مشابهي را با يک نسبت کمتر پوشش دهد، بنابراين نمي تواند در اينجا رقابت کند.
در حالي که موتور داستر جديد شبيه به نسل قبلي خود است، اما نحوه رانندگي خودرو کاملا متفاوت است. بخش زيادي از آن مربوط به سيستم فرمان برقي جديد است.
فرمان برقي جديد نسبت به سيستم کمکي هيدروليکي قديمي سبک‌تر است و اگرچه اين بدان معناست که حساسيت کمتري دارد ،  حساسيت بسيار کمتري روي دست اندازها و چاله‌ها وجود دارد که باعث مي‌شود رانندگي دلچسب تر شود. . از آنجايي که فرمان سبک تر است، مانور دادن با آن نيز آسان تر است.
سواري با داستر ترکيبي است. سر و صداي زيادي از جاده به داخل کابين وارد مي شود و ضربه هاي جاده به صندلي‌ بازتاب داده مي شود از اين جهت داستر خشک و سفت محسوب مي شود.
داستر
نظر آزمايش‌کنندگان: داستر با فاصله 210 ميلي‌متري از سطح زمين و داشتن قابليت 4×4 متغير، به راحتي بيشترين عملکرد آفرود را در بين اين اين سه خودرو دارد.

بررسی سوزوکی ایگنیس

اگر به دنبال شاسي بلند مقرون به صرفه هستيد، سوزوکي ايگنيس جايگزين ديگري براي داچيا داستر جديد است. همانطور که به آن خواهيم رسيد، اين انتخاب داراي نکات مثبت و منفي است. در اينجا ما در حال آزمايش 1.2 Dualjet Hybrid ALLGRIP در تريم SZ5 هستيم که در حال حاضر با 2000 پوند تخفيف ارائه مي شود، بنابراين از قيمت مقرون به صرفه 13499 پوند شروع مي شود.
اگر به دنبال موتور قوي تري هستيد ايگنيس گزينه بهتري است بطوريکه شتاب 0 تا 100 کيلومتر در ساعت آن تنها 10.1 ثانيه است که چيزي حدود 2 ثانيه بهتر از داچيا است.
اما شاسي آن چندان عالي نيست. عليرغم برخي اصلاحات در تنظيمات ايگنيس ، سواري آن محکم و خشن است و از آنجايي که فاصله بين دو محور آنچنان طولاني نيست، احساس مي‌کنيد که بر روي برآمدگي‌هاي جاده احساس ناآرامي مي کنيد. با توجه به اين که فاصله بين دو محور کوتاه مي باشد اين امر در ترکيب با فرمان موجب مي شود که به اندازه کافي هنلديگ خوبي داشته باشد. 

پرفرومنس ایگنیس

سرعت ايگنيس در سرعت هاي بالا چندان عالي نيست و سوزوکي نسبت به داستر در بزرگراه کمي کندتر به نظر مي‌رسد، اما در اطراف شهر به راحتي از بين اين سه مدعي توانمندتر است ( هرچند تيوولي از نسخه 2020 به موتور توربو مجهز شده است که قدرت 163 اسب بخاري دارد و از اين نقطه ضعف را به نقطه قوت تبديل کرده است و تبديل به يکي از بهترين و پرقدرت ترين شاسي بلندهاي کوچک تبديل شده است ).
نظر آزمايش‌کنندگان: «سفارشي‌سازي در بازار شاسي بلندها امري کليدي است. داچيا از اين نظر امکان سفارشي سازي ندارد، در حالي که سوزوکي رنگ‌هاي متضاد سقف و تزئينات مختلف را ارائه مي‌کند تا کمي شخصي سازي را به ايگنيس اضافه کند تيوولي در تريم اسپرت نيز شامل رنگ بندي متفاوت در سقف است همچنين تيوولي تريم رد پکيج است.
تیوولی
سانگ يانگ تيوولي شاسي بلندي مقرون به صرفه و رقيبي براي داستر است. با قيمت 15545 پوند است. موتور آن 1.6 e-XGi بنزيني در تريم EX (تصاوير ما يک SE را نشان مي دهد)، از نظر قيمت به داچيا نزديک است. اما يک تفاوت بزرگ وجود دارد که به آن خواهيم رسيد. اين مدل برند کره‌اي به شمار مي رود، بنابراين آيا مي‌تواند با چالشي که داستر جديد در اينجا ايجاد مي‌کند، مقابله کند؟
شتاب صفر تا 100 کيلومتر در ساعت تيوولي 10.8 ثانيه است چند دهم ثانيه کمتر از ايگنيس است و در شيفت دنده سوم و چهارم از داستر مقداري عقب مي افتد. اگرچه اين نتيجه را بين 50 تا 70 مايل در ساعت در دنده پنجم و ششم معکوس مي شود.
با اين حال، اگر مي‌خواهيد سرعت بيشتري داشته باشيد، همچنان بايد در دور موتورهاي زيادي استفاده کنيد، و در حالي که کار کردن با دنده دستي قابل قبول شش سرعته ميتواند موثر باشد.

شاسی و نحوه رانندگی پرفرمنس تیوولی

شاسي تيوولي مقداري خشک به نظر ميرسد ، از اين روي بر روي راحتي و پويايي تأثير دارد. حتي داستر جديد با فرمان سبک‌تر خود که ضربه‌هاي کمتري را به بدنه منتقل مي‌کند، اين تصور را ايجاد مي‌کند که کمي واکنش‌پذيرتر باشد.
 همه اين عناصر در کنار هم تضمين مي‌کنند که تيوولي در جاده‌هاي شهري، جايي که سطح مناسب تري براي سواري دارد و در جاهايي که عدم وجود ترافيک وجود دارد و در زمان شروع به حرکت يا زماني که نياز به قدرت براي سبقت گرفتن در بزرگراه باشد، بيشتر مورد توجه است.
نکات تست‌کنندگان: «تيوولي در زمان عرضه يک خودروي همه‌جانبه عالي و مقرون‌به‌صرفه بود، اما سرعت در اين کلاس به اين معناست که حتي تنها چند سال پس از عرضه آن، رقباي آن در بخش‌هاي کليدي، مانند سرگرمي اطلاعاتي، جايگاه خود را به دست آورده‌اند البته اين عقب ماندگي از نسخه 2020 به سرعت جبران شد و يک موتور توربو با توان 163 اسب بخار و همچنين سيستم اطلاعات سرگرمي با مانيتور 10 اينچي به روز شدند.»
فضای داخل تیوولی
داستر نسل دوم داچيا بر اساس ماهيت دوست‌داشتني نسخه اصلي ساخته شده است، و با افزودن ظرافت بيشتر، فناوري بهتر و رانندگي آن بهبود يافته، خودرويي را ساخته که همچنان مقرون به صرفه است، اما رانندگي با آن بهتر است، بدون اينکه شخصيت اصلي اش قرباني شود. موتور آن ضعيف است، اما کاربردي ترين خودرو است، قيمت مناسبي دارد و از کيت خوبي برخوردار است. 
ايگنيس به دليل فقدان عملي بودن نمي تواند با داچيا رقابت کند، اما خودرويي پاسخگوتري براي رانندگي است، و به لطف سيستم اطلاعات سرگرمي چشمگيرش، مدرن تر است. با اين حال، آنقدر راحت يا قابل استفاده نيست، حتي اگر خريد آن بسيار ارزان باشد. کساني که به دنبال يک شاسي بلند شهري جمع و جور اما ارزان هستند، قطعا بايد ايگنيس را در ليست کوتاه خود قرار دهند.

جمع بندی سانگ یانگ تیوولی

سانگ يانگ هنوز هم يک شاسي بلند مقرون به صرفه و مستحکم است و هيچ يک از آپشن هايي که براي اولين بار ما را تحت تأثير قرار داد، هنوز هم موجود است. اگرچه سيستم اطلاعات و سرگرمي مي‌تواند باز هم بهتر باشد. تيوولي ارزان است، کيت ايمني استاندار خوبي دارد ، خودرويي کاربردي است و رانندگي با آن آسان است.
تيوولي از لحاظ طول و فاصله دو محور در مکان دوم و بعد از داستر قرار داد. از لحاظ موتور همتراز با داستر و در مکان اول است. از لحاظ گشتاور در مکان اول قرار گرفته با 160 نيوتن بر متر گشتاور. از لحاظ ظرفيت صندوق عقب تيوولي در مکان اول قرار دارد با 423 ليتر فضاي ذخيره بار. از لحاظ شتاب 0 تا 100 کيلومتر در ساعت تيوولي در مکان دوم پس از سوزوکي قرار گرفته است. 
باتوجه به ليست آپشن هاي ايمني و رفاهي ، همچنين ظاهر و تريم هاي متنوع ، مي توان گفت تيوولي توانايي خود را جهت ايستادن در رده اول گروه را ميتواند بخود اختصاص بدهد.
 
Top